Systemy przetwarzania danych i cloud computing

Studiuj Informatykę w Cieszynie

Rekrutacja trwa. Zapisz się już dziś

Zakres merytoryczny kształcenia obejmuje aspekty naukowo-techniczne m.in. obsługę profesjonalnych systemów operacyjnych (np. UNIX), bazodanowych (np. Oracle), systemów gromadzenia danych i zarządzania informacją. Szczególny nacisk położony jest na zagadnienia techniczne związane z budową profesjonalnych centrów przetwarzania danych. Z kolei Cloud Computing to metoda dostarczania rozwiązań opartych na oprogramowaniu serwisów i usług zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i przedsiębiorstw. Projektowanie aplikacji dla chmur oraz przenoszenie do nich systemów już istniejących stwarza wiele nowych możliwości, ale i wyzwań związanych z architekturą, bezpieczeństwem czy skalowaniem lub niezawodnością systemów. Celem tej specjalności jest przygotowanie absolwentów doskonale radzących sobie z tymi zagadnieniami.

Absolwent specjalności posiada wiedzę na temat

• systemów operacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem nowoczesnych systemów wykorzystywanych w wirtualizacji, konteneryzacji i rozwiązaniach chmurowych,
  • języków programowania, szczególnie rozpowszechnionych w rozwiązaniach chmurowych (Node.js, PHP, Python, Go),
  • budowy, sposobów funkcjonowania i technologii używanych w internetowych systemach rozproszonych,
  • zasad działania oraz możliwości platform chmurowych,
  • problemów bezpieczeństwa usług opartych o chmury,
  • metod i technik zarządzania projektami informatycznymi,
  • architektury centrów przetwarzania danych ze szczególnym uwzględnieniem mechanizmów wysokiej wydajności i dostępności,
  • projektowania i implementacji systemów gromadzenia danych z uwzględnieniem systemów macierzy dyskowych,
  • budowy serwerów aplikacyjnych i bazodanowych,
  • projektowania systemów komputerowych.

Absolwent specjalności potrafi

• wdrażać, konfigurować i obsługiwać platformy wirtualizacyjne i chmury prywatne,
  • pracować z platformami chmury publicznej,
  • programować w językach szczególnie rozpowszechnionych w rozwiązaniach chmurowych (Node.js, PHP, Python, Go),
  • wykorzystywać serwery aplikacji oraz baz danych obiektowych i relacyjnych, szczególnie wykorzystywanych w systemach chmurowych,
  • pracować z popularnymi systemami kontroli wersji,
  • pracować zespołowo w projektach informatycznych.

Perspektywy zatrudnienia

Ukończenie specjalności systemy przetwarzania danych i Cloud Computing na kierunku Informatyka zapewnia absolwentowi wykształcenie oraz niezbędne doświadczenie w szeroko pojętych zagadnieniach wdrażania systemów przetwarzania danych, ze szczególnym naciskiem na implementację i zarządzanie systemami informatycznymi wspomagającymi procesy biznesowe w przedsiębiorstwach, zwłaszcza wysoko zinformatyzowanych (np. systemy ERP, CRM).  Absolwent specjalności jest również przygotowany do pracy w charakterze architekta nowoczesnych rozwiązań, administratora systemu w chmurze, czy programisty aplikacji Cloud w firmach programistycznych, firmach będących integratorami systemów informatycznych, firmach wdrożeniowych oraz firmach wykorzystujących rozproszone systemy informatyczne, ale i wielu instytucjach wykorzystujących nowoczesne technologie.

Perspektywy zatrudnienia

Ukończenie specjalności systemy przetwarzania danych i Cloud Computing na kierunku Informatyka zapewnia absolwentowi wykształcenie oraz niezbędne doświadczenie w szeroko pojętych zagadnieniach wdrażania systemów przetwarzania danych, ze szczególnym naciskiem na implementację i zarządzanie systemami informatycznymi wspomagającymi procesy biznesowe w przedsiębiorstwach, zwłaszcza wysoko zinformatyzowanych (np. systemy ERP, CRM).  Absolwent specjalności jest również przygotowany do pracy w charakterze architekta nowoczesnych rozwiązań, administratora systemu w chmurze, czy programisty aplikacji Cloud w firmach programistycznych, firmach będących integratorami systemów informatycznych, firmach wdrożeniowych oraz firmach wykorzystujących rozproszone systemy informatyczne, ale i wielu instytucjach wykorzystujących nowoczesne technologie.

Informatyka - studia I stopnia Semestr 1 rata miesięczna Semestr 2 rata miesięczna Semestr 3-4 rata miesięczna Semestr 5-7 rata miesięczna

Studia dzienne (stacjonarne) 100 zł * 395 zł 100 zł * 415 zł 415 zł 415 zł
Czesne w miesiącach: lipiec, sierpień 200 zł 210 zł 210 zł 210 zł

Sprawdź aktualne promocje dla kandydatów na studia