Zarządzanie ochroną środowiska i gospodarką odpadami

Zarządzanie środowiskiem i gospodarka odpadami to unikalna specjalność, której głównym celem jest wykształcenie inżynierów posiadających wiedzę i umiejętności praktyczne  z zakresu ochrony środowiska i odpowiedzialnego nadzorowania gospodarki odpadami przemysłowymi i komunalnymi.

Kształcimy specjalistów poszukiwanych na rynku pracy

Proponowana specjalność „Zarządzanie środowiskiem i gospodarka odpadami” odpowiada na potrzeby współczesnej gospodarki, nie tylko w wymiarze krajowym, ale i europejskim. Polityka unijna stawia przed państwami członkowskimi wiele wyzwań. Jednym z nich jest dostosowanie się gmin i prywatnych przedsiębiorców do wytycznych odnośnie właściwego zarządzania środowiskiem oraz gospodarowania odpadami. Wprowadzane regulacje prawne dążą między innymi do ograniczania ilości wytwarzania odpadów, ich odpowiedniego składowania i recyklingu. Poza konkretnymi rozwiązaniami prawnymi, technicznymi i ekonomicznymi dużą uwagę zwraca się również na kształtowanie postaw proekologicznych. To jeden z kluczowych elementów gospodarki miejskiej i krajowej, stąd potrzeba kształcenia cenionych na rynku specjalistów. Również  prywatne przedsiębiorstwa, aby sprostać wytycznym prawnym i technologicznym, potrzebować będą wysoko wykwalifikowanej kadry w tym obszarze.

Dlaczego warto wybrać studia o specjalności Zarządzanie środowiskiem i gospodarka odpadami

Najnowocześniejsze metody dydaktyczne

W programie kształcenia uwzględniono najnowsze trendy w kształceniu, kładąc nacisk na aktywne metody uczenia się w oparciu o myślenie problemowe (problem based learning).

Wykładowcy - praktycy

Wśród wykładowców prowadzących zajęcia ze studentami znajdują się eksperci posiadający bogate doświadczenie zawodowe, którzy w przystępny sposób dzielą się swoimi umiejętnościami i wiedzą. Dzięki temu studenci zdobywają kompetencje zawodowe poszukiwane przez pracodawców.

Wizyty studyjne i praktyki

W programie kształcenia znajdą się zarówno wizyty studyjne, jak i praktyki, które studenci będą mogli odbywać w lokalnych firmach produkcyjnych, instytucjach administracji samorządowej, a także u zagranicznych Partnerów, z którymi Uczelnia realizuje projekty transgraniczne.

Dzięki takim spotkaniom studenci mają okazję poznania struktury organizacyjnej różnych jednostek oraz uczestniczenia w prezentacjach, wykładach i spotkaniach, a co najważniejsze, Uczelnia stwarza możliwość skonfrontowania posiadanej już wiedzy z praktyką. Wizyty studyjne w firmach to również okazja do nawiązania współpracy, która bardzo często przeradza się w praktyki, staże czy oferty stałej pracy.

Certyfikaty

Możliwość uzyskania certyfikatu Auditor Wewnętrzny Systemu Zarządzania Środowiskowego wg ISO 14001wydanego przez  TÜV NORD.

Program kształcenia - specjalistyczna wiedza i umiejętności praktyczne

Program kształcenia wyposaży studentów w wiedzę dotyczącą między innymi prawnych aspektów ochrony środowiska, możliwości rewitalizacji terenów zdegradowanych i zasad zrównoważonego rozwoju. Poznają nowoczesne technologie stosowane w recyklingu i utylizacji surowców. Z uwagi na dostępność różnych źródeł finansowania dla projektów ekologicznych i możliwości aplikowania o środki unijne i krajowe absolwenci specjalności nabędą kompetencje dotyczące pozyskiwania i zarządzania funduszami zewnętrznymi w celu realizacji projektów, dotyczących m. in. właściwego gospodarowania odpadami.

Możliwości zatrudnienia:

• nadzorowanie procesów produkcyjnych w przedsiębiorstwach przemysłowych
  • zarządzanie zakładem oczyszczania miasta i utylizacji odpadów w administracji samorządowej
  • jako kadra kierownicza w przedsiębiorstwach specjalizujących się w recyklingu i utylizacji odpadów
  • w instytucjach publicznych, np. w wydziałach ochrony środowiska jednostek samorządu terytorialnego
  • w organizacjach pozarządowych
  • możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Dla kogo?

Dla pracowników administracji samorządowej, pracowników przedsiębiorstw specjalizujących się w recyklingu i utylizacji odpadów, pracowników firm produkcyjnych oraz dla wszystkich osób zainteresowanych problematyką zarządzania środowiskiem i zagadnieniami gospodarki odpadami.

PRACA

Absolwenci specjalności, znający zasady zrównoważonego rozwoju i rosnącą wagę problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska, będą mogli podjąć zatrudnienie w administracji państwowej i samorządowej, zakładach zagospodarowania odpadów, w firmach prywatnych przy nadzorze procesów produkcyjnych pod kątem oddziaływania na środowisko.  Będą również przygotowani do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Zarządzanie i Inżynieria Produkcji - studia I stopnia Semestr 1 rata miesięczna Semestr 2 rata miesięczna Semestr 3-4 rata miesięczna Semestr 5-7 rata miesięczna

Studia dzienne (stacjonarne) 100 zł * 395 zł 100 zł * 415 zł 415 zł 415 zł
Czesne w miesiącach: lipiec, sierpień 200 zł 210 zł 210 zł 210 zł

Sprawdź aktualne promocje dla kandydatów na studia