Specjalność tłumaczeniowa

Sprawdź
dostępność miejsc

WYŚLIJ ZAPYTANIE

Opis specjalności

Działania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 i realizowane w ramach projektu  „Profesjonalne kadry sektora usług dla biznesu".

 

Studiuj z pracodawcą - studia dofinansowane z UE

W roku akademickim 2018/2019 Akademia WSB uruchamia unikatowy, praktyczny program kształcenia filologów, który przygotuje ich do rozpoczęcia pracy w branży BPO/SCC (Business Process Outsourcing).

Firmy z sektora centrum usług są coraz ważniejszym elementem polskiego rynku pracy. Szacuje się, że do 2020 roku polski rynek BPO/SSC będzie miał 250 - 300 tys. wolnych wakatów do obsadzenia. Aglomeracja katowicka na mapie centrów usług wspólnych uplasowała się na 5 miejscu w skali kraju, dziesiątym w Europie Środkowo-Wschodniej, zatrudniając ponad 16 tys. osób. w centrach usług. W aglomeracji katowickiej zlokalizowane są 74 centra usług, należące do 64 inwestorów z 14 państw m.in.: General Motors Manufacturing Poland,  ArcelorMittal, Capgemini, Dunlop, EUVIC, Future Processing, Gallup Arteria Management,  IBM GSDC, ING Services, PwC Service Delivery Center, Rockwell Automation, Saint Gobain, Sopra Steria, Unilever Poland Services. Biorąc pod uwagę plany rozwojowe firm oraz potencjalne nowe inwestycje zakłada się, że w 2020 r. w aglomeracji katowickiej, w branży centrów usług wspólnych będzie zatrudnionych ok. 22 000 osób.


Absolwent specjalizacji tłumaczeniowej posiada umiejętności lingwistyczne podparte wiedzą literaturoznawczą oraz szerokimi wiadomościami o kulturze danego obszaru językowego wraz z jego specyfiką społeczną, polityczną i gospodarczą. Ukończenie studiów na kierunku filologia gwarantuje studentom biegłe opanowanie języka, zdobycie i ugruntowanie umiejętności translatorskich.

 

Wybierz filologię a weźmiesz udział w dodatkowych:

a. wysokiej jakości programach stażowych organizowane u partnerów z branży BPO

b. programie rozwoju kompetencji w ramach, którego zrealizowane będą:

 • certyfikowane kursy językowe: angielski język biznesu, angielski język finansowy, angielski język informatyczny, angielski język prezentacji i wystąpień publicznych, certyfikat językowy TOEIC, kurs drugiego języka obcego;
 • warsztaty kształcące kompetencje komunikacyjne i analityczne:  komunikacja interpersonalna, komunikacja międzykulturowa w organizacji biznesowej,  współpraca zespołowa, zarządzanie czasem i organizacja pracy, Problem Solving, warsztaty Design Thinking;
 • szkolenia zawodowe m.in.: zarządzanie projektami, obsługa klienta w Help Desk, raportowanie i analiza danych w call center, finanse korporacyjne,  Excel dla zaawansowanych, wprowadzenie do zintegrowanych systemów informatycznych, wprowadzenie do baz danych, analizowanie i rozwiązywanie problemów użytkowników systemów IT;

c. wizytach studyjnych u pracodawców z sektora BPO/SCC/IT,

d. spotkaniach z praktykami i zajęciach projektowych.

 

Projekt jest realizowany we współpracy z Globalnym Centrum Usług Biznesowych (GBS) General Motors Manufacturing Poland

 

Absolwent posiada wiedzę w zakresie:

 • teorii przekładu, interpretacji tekstu, specyfiki przekładu literackiego, poetyckiego,
 • biznesowego (w tym korespondencji handlowej),
 • technik tłumaczeń konsekutywnych i szeptanych, tłumaczeń pisemnych,
 • stosowania programów wspomagających tłumaczenie,
 • posiada bogaty zasób słownictwa z zakresu ekonomii, zarządzania i prawa.

 

Absolwent dysponuje umiejętnościami:

 • skutecznego tłumaczenia pisemnego i ustnego (w tym konferencyjnego),
 • sprawnego posługiwania się angielskim językiem ekonomicznym i prawniczym,
 • dokonywania interpretacji tekstu w trakcie jego translacji,
 • posługiwania się informatycznymi narzędziami wspomagającymi warsztat pracy tłumacza,
 • wykorzystywania technik autoprezentacji i wystąpień publicznych.

 

W ramach specjalności:

 • dodatkowy lektorat z drugiego języka obcego: niemiecki, rosyjski lub hiszpański,
 • do wyboru zajęcia w ramach języka specjalistycznego: angielski język prawniczy, biznesowy, medyczny,
 • spotkania z praktykami ekspertami w dziedzinie tłumaczeń pisemnych i ustnych,
 • zajęcia w specjalistycznym laboratorium translatorycznym,
 • 3 miesięczne praktyki,
 • zajęcia w formie warsztatów, treningów, symulacji,
 • możliwość bezpłatnego użytkowania przez studentów specjalizacji tłumaczeniowej specjalistycznego oprogramowania do tłumaczeń MemQ.

 

Wybrane przedmioty w ramach specjalności:

 • Wstęp do przekładoznawstwa
 • Tłumaczenia ustne
 • Tłumaczenia pisemne
 • Tłumaczenia przysięgłe
 • Języki specjalistyczne
 • Przekład literacki
 • Komputerowe narzędzia wspomagające tłumaczenia

 

Trzy lata spędzone w gronie studentów WSB w Dąbrowie Górniczej to lata mojego niezwykłego rozwoju i siedmiomilowy krok na drodze do przyszłej, wymarzonej kariery naukowej. A wszystko to dzięki wspaniałej kadrze i unikatowym możliwościom rozwoju własnych zainteresowań, które gwarantuje uczelnia.

W zajęciach obowiązkowych uczestniczyłam chętnie i twórczo, co dostrzeżone zostało przez grono wykładowców, którzy  umożliwili mi realizację siebie w sposób wyjątkowy – między innymi uczestniczyłam w zespole tłumaczeniowym książki, która niedługo zostanie wydana. Miałam okazję nauczyć się wiele o przekładzie prozy i równie dużo o edycji i weryfikacji tłumaczeń.

Kolejnym osiągnięciem, które nie byłoby możliwe gdyby nie WSB, to wygłoszenie wykładu i prezentacja swoich badań o semantycznej elastyczności idiomów na trzeciej międzynarodowej konferencji lingwistycznej: Linguistic Spanpshots 3, która odbyła się na Uniwersytecie Śląskim.
Indywidualne podejście do studenta, świetna kadra, bardzo dobra organizacja i miła atmosfera czynią tą szkołę godną polecenia.

Magdalena Romańska- absolwentka filologii angielskiej, spec. tłumaczeniowa

Praca

Absolwent specjalizacji tłumaczeniowej jest przygotowany do pracy w zawodzie tłumacza w przedstawicielstwach firm oraz agendach rządowych i pozarządowych, pracownika służb celnych, straży granicznej lub służb dyplomatycznych (po odpowiednim przeszkoleniu), pracownika biur podróży, pracownika mediów i wydawnictw czy pracownika firm spedycyjnych.

Opłaty

Filologia angielska - studia I stopnia Semestr 1 Rata miesięczna Semestr 2 Rata miesięczna Semestr 3-4 Rata miesięczna Semestr 5-6 Rata miesięczna
 
Studia dzienne (stacjonarne) 150 zł * 395 zł 150 zł * 415 zł 415 zł 415 zł
Studia zaoczne (niestacjonarne) 310 zł 390 zł 390 zł 390 zł
Czesne w miesiącach: lipiec, sierpień 220 zł 220 zł 220 zł 220 zł
Opłata rekrutacyjna + legitymacja 117 zł  

Sprawdź listę bonifikat, możesz zaoszczędzić nawet 695 zł: TUTAJ 

* Studia dofinansowane w ramach programu "Wsparcie na starcie - za Twoje studia płaci pracodawca"

 

 

Oferta specjalna

Super oferta dla kandydatów na studia dzienne/stacjonarne

Tylko teraz kandydaci na studia dzienne /stacjonarne mogą skorzystać z wyjątkowej propozycji jaką są  studia w ramach programu studiów dofinansowanych „Wsparcie na starcie”.  W ramach programu na pierwszym roku studiów czesne wynosi zaledwie 100 zł miesięcznie.  Więcej na temat programu "Wsparcie na starcie"

Studia dzienne
   

 

Partnerzy

Partnerem Akademii WSB jest Kilgray Translation Technologies. Dzięki tej współpracy studenci filologii angielskiej otrzymują bezpłatny dostęp do oprogramowania MemoQ - komputerowego narzędzia wspierającego profesjonalne tłumaczenia. Po skończeniu studiów mogą dokonać zakupu na preferencyjnych warunkach.

   

 

 

Najczęściej wybierana specjalność

Specjalizacja tłumaczeniowa

Sprawdź szczegóły

Dzienne studia dofinansowane

Studia dzienne za TYLKO 100 zł miesięcznie

Sprawdź szczegóły

WSB Poleca