Prawo pracy i ubezpieczenia społeczne

Studia w specjalności prawo pracy i ubezpieczenia społeczne przeznaczone są dla osób zainteresowanych zagadnieniami kadrowo-płacowymi.

Ubezpieczenia społeczne to trudna tematyka ze względu na niestabilny system ubezpieczeń społecznych w Polsce. Dlatego wykłady prowadzone są przez wybitnych specjalistów praktyków, sędziów sądu pracy oraz inspektorów pracy.

Student w ramach studiów pozna zagadnienia:

• źródła i zasady prawa pracy,
  • stosunek pracy i dokumentacja kadrowa,
  • czas pracy i urlopy,
  • wynagrodzenie za pracę i jego ochrona,
  • związki zawodowe i układy zbiorowe pracy,
  • ochrona informacji niejawnych i danych osobowych,
  • ochrona pracy, Państwowa Inspekcja Pracy.
  • ubezpieczenia społeczne, w tym przepisy obowiązujęce w Unii Europejskiej.

Absolwent posiada umiejętności dotyczące:

• nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, zmiany stosunku pracy, wygaśnięcie umowy o pracę, odpowiedzialności porządkowej i materialnej pracowników, świadectwa pracy, roszczenia pracowników w związku z bezprawnym rozwiązaniem umowy o pracę, wykroczeń przeciwko prawom pracownika, sporów ze stosunku pracy, dokumentacji kadrowej,
  • wyliczenia czasu pracy, udzielania czasu wolnego, urlopów: wypoczynkowego, macierzyńskiego, ojcowskiego, bezpłatnego.
  • postępowania w przypadku wypadku przy pracy (procedury, dokumentacja),
  • prawnej ochrony zdrowia pracowników, chorób zawodowych, ochrony pracy kobiet i młodocianych,.
  • organów nadzoru nad warunkami pracy, praktycznych aspektów działania Państwowej Inspekcji Pracy,
  • obowiązków pracodawcy związanych z ubezpieczeniami społecznymi, ubezpieczeń rentowych i wypadkowych, ubezpieczeń z tytułu choroby i macierzyństwa, emerytury i renty,
  • Międzynarodowego Prawa Ubezpieczeń Społecznych.

Absolwent studiów  Prawo pracy i ubezpieczenia społeczne będzie przygotowany do prowadzenia spraw kadrowo-płacowych przedsiębiorstw każdej branży.

Administracja - studia I stopnia Semestr 1 Rata miesięczna Semestr 2-4 Rata miesięczna Semestr 5-6 Rata miesięczna

Studia dzienne (stacjonarne) 100 zł * 395 zł 415 zł 415 zł
Studia zaoczne (niestacjonarne) 295 zł 365 zł 385 zł
Czesne w miesiącach: lipiec, sierpień 200 zł 210 zł 210 zł

Partnerem Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej jest m.in. Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życie Spółka Akcyjna (PZU Życie SA).

Administracja publiczna i samorządowa

Dzienne studia dofinansowane