Policja w systemie bezpieczeństwa publicznego

Specjalizacja dedykowana jest osobom, które w szczególności wiążą, bądź chcą wiązać swoją przyszłość zawodową ze służbą w Policji. Unikalny program studiów, prowadzony we współpracy i pod nadzorem Komendy Głównej Policji daje gwarancję, że realizowane treści pozwalają słuchaczom zdobyć wiedzę niezbędną do pełnienia służby w tej formacji.

Absolwent specjalności posiada wiedzę z zakresu:

• zasad i praktyk działania i współdziałania Policji oraz innych podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne,
  • obowiązków, praw i odpowiedzialności policjanta oraz innych funkcjonariuszy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, w tym odnoszących się do sytuacji kryzysowych,
  • zasad prawa karnego i postępowania w sprawach o wykroczenia,
  • praw człowieka i środków ochrony tych praw,
  • zasad ruchu drogowego i uprawnień służb publicznych w stosunku do uczestników ruchu drogowego.

Absolwent specjalności posiada umiejętność:

• pracy operacyjno-rozpoznawczej jaką wykonuje funkcjonariusz Policji,
  • zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby,
  • komunikowania się z przedstawicielami środków masowego przekazu,
  • profesjonalnego udzielenia pierwszej pomocy,
  • rozważnego stosowania siły fizycznej w samoobronie oraz jako środek przymusu bezpośredniego,
  • posługiwania się podstawowymi rodzajami broni palnej.

Dodatkowe informacje:

Program kształcenia przygotowany w oparciu o Porozumienie z Komendantem Głównym Policji o realizacji minimalnego zakresu treści kształcenia programu szkolenia zawodowego podstawowego dla Policjantów. Na mocy współpracy absolwenci, którzy zostaną przyjęci do służby w Policji, odbywają krótsze szkolenie podstawowe.

Perspektywy zatrudnienia:

Absolwenci tej specjalności mogą starać się o przyjęcie do Policji oraz innych służb mundurowych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych (Straż Graniczna, Biuro Ochrony Rządu), a także pracować w instytucjach pozarządowych zajmujących się problematyką bezpieczeństwa (Straż Miejska, Straż Leśna, Państwowa Straż Rybacka, agencje zajmujące się ochroną osób i mienia). Specjalność polecana jest również osobom, które chcą podjąć pracę w jednostkach zajmujących się bezpieczeństwem wewnętrznym i zarządzaniem kryzysowym.

Bezpieczeństwo narodowe - studia I stopnia Semestr 1 Rata miesięczna Semestr 2-4 Rata miesięczna Semestr 5-6 Rata miesięczna

Studia dzienne stacjonarne 100 zł *395 zł 415 zł 415 zł
Studia zaoczne niestacjonarne 295 zł 365 zł 385 zł
Czesne w miesiącach: lipiec, sierpień 200 zł 210 zł 210 zł

Wyższa Szkoła Biznesu  w Dąbrowie Górniczej ma podpisane porozumienie z Komendantem Głównym Policji, współpracuje z Śląską Komendą Policji w Katowicach oraz wieloma komendami miejskimi. Partnerem Uczelnia jest również Śląska Grupa Wojewódzkiej Sekcji Polskiego Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA).

Ważnym partnerem, z którego doświadczenia mogą czerpać studenci jest European Associaton od Security. Celem Stowarzyszenia są badania naukowe oraz edukacja dla bezpieczeństwa ludzi i firm we wspólnej Europie.

Doświadczenia jakie studenci zdobywają dzięki tej współpracy niewątpliwie zaowocują w życiu zawodowym.

Centralny Ośrodek Szkolenia

Służby Więziennej w Kaliszu