Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną - specjalność dodatkowa

Tylko w WSB

Specjalność dodatkowa dla studentów kierunku Pedagogika (specjalność zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne). Specjalność realizowana jest przez trzy semestry począwszy od semestru V.

Celem specjalności jest wyposażenie studentów w wiedzę i umiejętności potrzebne do podejmowania skutecznych działań rewalidacyjnych i psychokorekcyjnych w stosunku do uczniów przedszkola i klas I-III z obniżoną sprawnością intelektualną w różnym stopniu, od lekkiego do głębokiego.

Specjalność dodatkowa zwiększająca kompetencje absolwentów Pedagogiki.

Taka możliwość dostępna jednynie w WSB, tylko dla studentów Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej!

Program specjalności realizuje efekty kształcenia zgodne z opisem efektów kształcenia określonych w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Specjalność jest realizowana jako specjalność dodatkowa wraz ze specjalnością zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie przedszkolne.

Absolwent specjalności posiada wiedzę z zakresu:

• podstaw psychopatologii i psychiatrii,
  • podstawowych problemów pedagogiki specjalnej, w szczególności obejmujących oligofrenopedagogikę,
  • diagnozy osób niepełnosprawnych intelektualnie,
  • podstawy prawnych kształcenia, rehabilitacji i zabezpieczenia społecznego osób niepełnosprawnych,
  • zasad i metod pracy opiekuńczo-wychowawczej i rehabilitacyjnej z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie,
  • oligofrenologopedii,
  • ortodydaktyki,
  • wczesnego wspomagania i zabezpieczenia rodzin i osób niepełnosprawnych intelektualnie,
  • rewalidacji osób niepełnosprawnych intelektualnie,
  • specyfiki nauczania osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Absolwent specjalności posiada umiejętności:

• planowania, organizacji i prowadzenia działań profilaktycznych i terapeutycznych,
  • określania poziomu funkcjonowania społecznego osoby z upośledzeniem umysłowym,
  • diagnozowania środowiska wychowawczego i fizycznego pod względem warunków rozwoju psychicznego i ruchowego,
  • skutecznego wykorzystywania narzędzi edukacyjnych do prowadzenia efektywnego nauczania w tym narzędzi edukacyjnych do prowadzenia efektywnego nauczania dzieci niepełnosprawnych,
  • wykorzystywania w praktyce dydaktycznej poznanych założeń wybranych koncepcji psychologicznych i pedagogicznych,
  • rozpoznawania potrzeb grupy docelowej i budowanie scenariusza zajęć zgodnie z potrzebami i możliwościami uczniów,
  • zaplanowania i zrealizowania skoordynowanych działań zespołu specjalistów pracujących z dzieckiem niepełnosprawnym w przedszkolu / szkole / placówce, na etapie diagnozy, programowania pracy, praktycznych rozwiązań i ewaluacji,
  • pozwalające na skuteczne komunikowanie się z uczniem z głęboką ,wieloraką niepełnosprawnością.

Ponadto absolwent tej specjalności:

• odznacza się wrażliwością na problemy związane z kształtowaniem postaw dzieci wobec ich środowiska społecznego,
  • prezentuje postawę współpracy i współdziałania ze środowiskiem rodzinnym dziecka i innymi instytucjami zajmującymi się edukacją i opieką nad dziećmi,
  • okazuje szacunek dla trudu i motywacji niepełnosprawnego wychowanka,
  • jest świadom konieczności ciągłego rozwijania swojej wiedzy i kompetencji zawodowych.

Przedmioty w ramach specjalności:

• Oligofrenopedagogika
  • Elementy psychiatrii i psychopatologii
  • Diagnoza psychopedagogiczna osób niepełnosprawnych intelektualnie
  • Podstawy prawne kształcenia, rehabilitacji i zabezpieczenia społecznego osób niepełnosprawnych
  • Wczesne wspomaganie i zabezpieczenie rodzin osób niepełnosprawnych intelektualnie
  • Oligofrenologopedia
  • Rewalidacja osób niepełnosprawnych intelektualnie
  • Ortodydaktyka
  • Metodyka nauczania osób niepełnosprawnych intelektualnie w różnym stopniu
  • Metodyka nauczania w systemie integracyjnym
  • Moduł: Projekt praktyczny

Absolwent specjalności może znaleźć zatrudnienie w szkołach podstawowych, przedszkolach, publicznych jak i niepublicznych placówkach oświatowo-wychowawczych. Absolwent posiada pełne kwalifikacje do nauczania w placówkach oświatowych prowadzących klasy i przedszkola zintegrowane.

Pedagogika - studia I stopnia Semestr 1 Rata miesięczna Semestr 2-4 Rata miesięczna Semestr 5-6 Rata miesięczna

Studia dzienne (stacjonarne) 100 zł * 395 zł 415 zł 415 zł
Studia zaoczne (niestacjonarne) 295 zł 365 zł 385 zł
Czesne w miesiącach: lipiec, sierpień 200 zł 210 zł 210 zł

Wybierając drugą specjalność studenci WSB mogą skorzystać z promocji:

druga specjalność tylko 1/3 czesnego

dla studentów Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

Bonifikata „Jeden kierunek = dwie specjalności”

Studenci Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, którzy zdecydują się rozpocząć naukę na drugiej specjalności w ramach jednego kierunku (studia równoległe) otrzymują bonifikatę w wysokości 2/3 wysokości czesnego (66,66%).

Partnerem Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej w obszarze pedagogiki są m.in. Kuratorium Oświaty w Katowicach, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM",  ABC Data Centrum Edukacyjne, Zespół Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej, Akademia Maluszka WSB, Regionalne Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Autystycznych w Katowicach, Stowarzyszenie Nauczycieli Edukacji Początkowej oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Nauczycieli Twórczych.

Zintegrowana edukacja wczesnoszkolna i wychowanie...

Dzienne studia dofinansowane

Studia dzienne za TYLKO 100 zł miesięcznie