Prewencja i interwencja w sytuacji kryzysowej

Celem specjalności prewencja i interwencja w sytuacji kryzysowej jest wzbogacenie kształcenia pedagogicznego absolwentów o wiedzę i umiejętności praktyczne, pozwalające rozpoznawać czynniki stwarzające ryzyko wystąpienia zjawiska patologii społecznej, sytuacji kryzysowej oraz podjąć właściwie działania prewencyjne i interwencyjne. Specjalność realizowana pod patronatem Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.

Absolwent specjalności posiada wiedzę:

• z zakresu podstaw prawnych działań prewencyjnych oraz pokrewnych dziedzin prawa (konstytucyjnego, administracyjnego, cywilnego, prawa pracy, prawa karnego i wykroczeń),
  • na temat psychologicznych uwarunkowań sytuacji kryzysowej,
  • w zakresie sposobów reagowania w sytuacjach kryzysu, zarówno w sytuacji jego pojawienia się, jak i w aspekcie prewencji lub minimalizowania skutków kryzysu,
  • z zakresu technik negocjacji, mediacji i możliwości ich stosowania w zależności od typu sytuacji kryzysowej,
  • z zakresu kryminalistyki,
  • pozwalającą na skuteczne komunikowanie się w sytuacji kryzysowej,
  • z zakresu profilaktyki antykryzysowej i zarządzania sytuacja kryzysową.

Absolwent specjalności posiada umiejętności z zakresu:

• posługiwania się terminologią prawa karnego i prawa wykroczeń, prawa cywilnego, prawa pracy i prawa administracyjnego,
  • samodzielnego poszukiwania przepisów prawnych i orzecznictwa,
  • metod ujawniania przestępstw i innych zjawisk patologicznych,
  • negocjowania z trudnym partnerem w sytuacji kryzysowej, umiejętności unikania błędów komunikacyjnych, prowadzenie dialogu w sytuacjach mediacyjnych,
  • zarządzania sytuacją kryzysową oraz kształtowania polityki informacyjnej  w zarządzaniu kryzysowym i współpracy z lokalną społecznością.
  • współdziałania w zespole.

Absolwent specjalności w zakresie kompetencji społecznych:

• ma pogłębioną świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego rozwoju osobistego i zawodowego,
  • ma pozytywne nastawienie do zdobywania wiedzy z zakresu specjalności, docenia znaczenie nauk pedagogicznych i pokrewnych dla rozumienia zjawisk społecznych oraz zachowań ludzkich,
  • jest przekonany o konieczności zachowania się w sposób profesjonalny, odpowiedzialny i etyczny,
  • jest gotowy do komunikowania się i zaangażowanej współpracy z otoczeniem,
  • odznacza się rozwagą, dojrzałością i zaangażowaniem w projektowaniu, planowaniu i realizowaniu działań praktycznych.

Przedmioty w ramach specjalności:

• Elementy prawa konstytucyjnego, cywilnego, pracy i administracyjnego
  • Zarządzanie kryzysowe
  • Mediacje i negocjacje w sytuacji kryzysowej
  • Psychologia kryzysu i interwencji kryzysowej
  • Komunikacja w sytuacji kryzysowej i współpraca z mediami
  • Profilaktyka antykryzysowa
  • Prawo karne i wykroczeń
  • Podstawy kryminalistyki

Zdobyte kompetencje pozwalają na pracę w charakterze funkcjonariuszy służb mundurowych w m.in.: instytucjach  organów ścigania i resortu wymiaru sprawiedliwości (zakłady karne, areszty śledcze, policja), sądach (w charakterze kuratora sądowego), ośrodkach interwencji kryzysowej, straży miejskiej oraz organizacjach pozarządowych mających w swoich celach statutowych przeciwdziałanie patologiom społecznym (fundacje i stowarzyszenia).

Pedagogika - studia II stopnia Semestr 1 Rata miesięczna Semestr 2-4 Rata miesięczna

Studia dzienne (stacjonarne) 330 zł 417 zł
Studia zaoczne (niestacjonarne) 330 zł 417 zł
Czesne w miesiącach: lipiec, sierpień 200 zł 210 zł

Program specjalności powstał w oparciu o konsultacje z przedstawicielami Wydziału Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego w Katowicach.

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej w tym zakresie współpracuje również z instytucjami szczebla centralnego, wojewódzkiego i lokalnego odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne. Są to m.in. Komenda Główna Policji, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.

Ważnym partnerem, z którego doświadczenia mogą czerpać studenci jest European Associaton od Security. Celem Stowarzyszenia są badania naukowe oraz edukacja dla bezpieczeństwa ludzi i firm we wspólnej Europie.

Doświadczenia jakie studenci zdobywają dzięki tej współpracy niewątpliwie zaowocują w życiu zawodowym.

Okręgowy Inspektorat

Służby Więziennej