Bezpieczeństwo danych i informatyka śledcza

Według najnowszej, szóstej edycji raportu „Data never sleeps”, każdego dnia generujemy blisko trzy kwintyliony danych. Niektóre z nich, zarówno w trakcie przechowywania, jak i przesyłania, z uwagi na swoje znaczenie, powinny być chronione przed nieuprawnionym odczytem czy modyfikacją. Ponadto od ponad dziesięciu lat, rokrocznie publikowane są opracowania firmy Verizon, które bazują na danych na temat incydentów bezpieczeństwa związanych z wyciekiem danych. Z dwunastej (najnowszej) edycji raportu dowiadujemy się, że szczególną uwagę należy zwrócić na zagrożenia związane nie tylko z atakami technicznymi, ale także na ataki socjotechniczne. Studia na specjalności bezpieczeństwo danych i informatyka śledcza to okazja do zdobycia wiedzy i umiejętności z zakresu technicznych aspektów bezpieczeństwa danych, w szczególności w obszarze projektowania, implementacji oraz testowania rozwiązań pozwalających  na ochronę danych w spoczynku oraz w ruchu. Uzyskanie wiedzy i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa danych oraz informatyki śledczej daje podstawę do czynnego udziału zarówno w projektach związanych z opracowaniem prewencyjnych mechanizmów ochrony, jak i w inwestygacji w obszarze incydentów bezpieczeństwa. Istotnym wyróżnikiem specjalności jest prowadzenie zajęć nie tylko przez przedstawicieli świata akademickiego, ale także przez praktyków zawodowo zajmujących się ochroną danych oraz informatyką śledczą.

Student nabywa wiedzę w zakresie:

• podstaw teoretycznych z zakresu bezpieczeństwa danych,
  • bezpieczeństwa systemów operacyjnych,
  • bezpieczeństwa przesyłanych danych (sieci przewodowe i bezprzewodowe),
  • bezpieczeństwa baz danych,
  • bezpieczeństwa aplikacji,
  • informatyki śledczej.

Student nabywa umiejętności:

• zapewnienia właściwego poziomu ochrony dla przechowywanych, przetwarzanych oraz przesyłanych danych, poprzez odpowiednie zaprojektowanie, implementację oraz konfigurację technicznych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa,
  • identyfikacji potencjału doskonalenia analizowanego pod kątem bezpieczeństwa systemu operacyjnego, systemu bazodanowego, sieci komputerowej oraz aplikacji
  • stosowania w praktyce metod i narzędzi informatyki śledczej,
  • pracy zespołowej (zespołowa praca w blue team lub w zespole analizującym incydent bezpieczeństwa).

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności:

• Podstawy teoretyczne bezpieczeństwo danych
  • Bezpieczeństwo systemów bazodanowych
  • Bezpieczeństwo systemów operacyjnych
  • Bezpieczeństwo sieci komputerowych
  • Bezpieczeństwo aplikacji
  • Informatyka śledcza

Informatyka - studia I stopnia Semestr 1 Rata miesięczna Semestr 2 Rata miesięczna Semestr 3-6 Rata miesięczna Semestr 7 Rata miesięczna

Studia dzienne (stacjonarne) 100 zł * 395 zł 100 zł * 415 zł 415 zł 415 zł
Czesne w miesiącach: lipiec, sierpień 220 zł 220 zł 220 zł 220 zł

STYPENDIUM COVID-19

Sprawdź aktualne promocje dla kandydatów na studia

Przejdź na stronę z aktualnymi promocjami dla kandydatów na studia I i II stopnia Promocje

Promocje

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA DZIENNE ZAPISZ SIĘ NA STUDIA ZAOCZNE

Dla Akademii WSB  uruchomiliśmy, jeden z pierwszych w Polsce na tak szeroką skalę, system wirtualnych laboratoriów komputerowych. Dzięki temu student i nauczyciel ma dostęp do każdego specjalistycznego oprogramowania bez względu na to gdzie się znajduje. A zajęcia mogą być organizowane z dowolnego miejsca na świecie, wystarczy mieć dostęp do internetu. Dodatkowo studenci mogą korzystać z danego oprogramowania w domu, po zajęciach przygotowując swoje projekty lub doskonaląc jego obsługę. W ten sposób studenci korzystają ze specjalistycznego oprogramowania kadrowo-płącowego, finansowego, graficznego, programu do symulacji i optymalizacji, projektowania inżynierskiego, sieciowych systemów operacyjnych i wielu innych.

Tomasz Siemek, Cloud Team