Organizacja i technika transportu szynowego

Celem specjalności organizacja i technika transportu szynowego jest przekazanie wiedzy i umiejętności związanych z szeroko pojętym transportem szynowym (kolejowym, tramwajowym, przemysłowym: górniczym; hutniczym), ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa, infrastruktury, budowy i eksploatacji pojazdów szynowych. Zakres merytoryczny studiów obejmuje również zagadnienia trwałości i niezawodności środków technicznych w transporcie szynowym. Ponadto w ramach specjalności zakłada się przekazanie kompetencji umożliwiających projektowanie i budowę elementów infrastruktury szynowej i pojazdów szynowych, zarządzanie systemami bezpieczeństwa w transporcie oraz systemami logistycznymi. Po ukończeniu studiów absolwent będzie dysponował również kompletem technik związanych m.in. z przeprowadzaniem analizy ryzyka i oceny istotności zmiany oraz reprezentowaniem w organizacji Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem/Utrzymaniem z uwzględnieniem najnowszych wymagań prawnych polskich i europejskich. Student w trakcie studiów będzie miał możliwość uzyskania certyfikatów Pełnomocnika i Audytora wewnętrznego systemów zarządzania bezpieczeństwem, utrzymaniem i jakością. Ponadto w trakcie studiów będzie uczestniczył w licznych stażach i praktykach wśród liderów branży kolejowej w Polsce (m.in. PKP Cargo, PKP PLK, DB Schenker).

Absolwent specjalności posiada wiedzę z zakresu

• unijnego i krajowego prawodawstwa w zakresie transportu kolejowego,
  • typów i zasad konstrukcji pojazdów szynowych,
  • zasad użytkowania i utrzymania pojazdów szynowych,
  • zasad projektowania, budowy i utrzymania infrastruktury kolejowej,
  • trwałości i niezawodności środków transportu,
  • metody elementów skończonych (MES),
  • zasad prowadzenia ruchu kolejowego projektowanie pojazdów szynowych i ich elementów,
  • wymagań dla obowiązkowych i dobrowolnych systemów zarządzania w transporcie kolejowym,
  • zasad działania organów nadzorczych i regulacyjnych w zakresie transportu kolejowego w Polsce i Europie.

Absolwent specjalności posiada umiejętności umożliwiające

• tworzenie dokumentacji eksploatacyjnej pojazdów kolejowych,
  • optymalizację konstrukcji pojazdów i projektowanie ich modernizacji,
  • projektowanie środków technicznych z wykorzystaniem metody elementów skończonych,
  • budowę, wdrożenie i prowadzenie systemów zarządzania w transporcie kolejowym (SMS, MMS),
  • audytowanie systemów zarządzania,
  • przeprowadzanie procesu oceny znaczenia zmiany i zarządzania ryzykiem.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalizacji

• Infrastruktura kolejowa
  • Sterowanie ruchem kolejowym
  • Prowadzenie ruchu kolejowego
  • Eksploatacja infrastruktury kolejowej
  • Podstawy niezawodności i bezpieczeństwa w transporcie
  • Metody numeryczne w projektowaniu (ANSYS, Catia)
  • Zarządzanie ryzykiem w transporcie kolejowym
  • Systemy zarządzania w transporcie kolejowym
  • Audytowanie systemów zarządzania w transporcie kolejowym
  • Przewóz materiałów niebezpiecznych na kolei
  • Regulacje prawne w zakresie bezpieczeństwa transportu kolejowego

Certyfikaty

Absolwenci kierunku transport, specjalności organizacja i technika transportu szynowego  będą przygotowani do uzyskania specjalistycznych certyfikatów:

• Auditora wewnętrznego systemu zarządzania jakością wg ISO 9001
  • Audytora/Pełnomocnika Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem w transporcie
  • Audytora/Pełnomocnika Systemu Zarządzania Utrzymaniem w transporcie

Zgodnie z Ustawą o prawie budowlanym oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 11 września 2014 r. w sprawie funkcji technicznych w budownictwie studia pierwszego lub drugiego stopnia na kierunku transport, specjalności transport szynowy w Akademii WSB są podstawą do zdobycia uprawnień budowlanych w obszarze teorii. Po ukończeniu studiów do aplikanta należy jeszcze spełnienie wymagań opisanych w ustawie art. 14 ust. 3 związanych z praktykami przy sporządzaniu projektów oraz praktykami na budowie potwierdzonymi przez osobę wpisaną na listę członków izby, posiadającą odpowiednie uprawnienia budowlane.

Absolwenci specjalności organizacja i technika transportu szynowego  są merytorycznie przygotowani do podjęcia pracy w charakterze: pełnomocników, menedżerów, kierowników średniego szczebla zarządzania bezpieczeństwem w transporcie, samodzielnych przedsiębiorców prowadzących własną działalność transportową, pracowników biur projektowych i przedsiębiorstw transportowych, pracowników biur projektowych i przedsiębiorstw transportowych, członków zarządu i rad nadzorczych przedsiębiorstw, doradców z dziedziny zarządzania inżynierii transportu szynowego i bezpieczeństwem w firmach konsultingowych.

Studia II stopnia Semestr 1 Rata miesięczna Semestr 2 Rata miesięczna Semestr 3 Rata miesięczna Semestr 4 Rata miesięczna

Studia stacjonarne i niestacjonarne 100 zł * 350 zł 440 zł 440 zł 440 zł
Czesne w miesiącach: lipiec, sierpień 220 zł 220 zł 220 zł 220 zł

STYPENDIUM COVID-19

ZAPISZ SIĘ NA STUDIA DZIENNE ZAPISZ SIĘ NA STUDIA ZAOCZNE

Kształcenie na kierunku Transport odpowiada bieżącym wyzwaniom rynku transportu lądowego i powietrznego. Studenci poznają problematykę organizacji i techniki transportu, zarządzania bezpieczeństwem w organizacjach transportowych (również na dedykowanych specjalnościach w zakresie bezpieczeństwa i obsługi pasażera w transporcie lotniczym i kolejowym), oraz w sytuacjach kryzysowych z wykorzystaniem Bezzałogowych Statków Powietrznych. Absolwent kierunku Transport w AWSB jest specjalistą łączącym kompetencje techniczne z wiedzą i umiejętnościami menedżerskimi. Kluczową umiejętnością absolwentów tego kierunku jest zdolność rozumienia i kojarzenia problemów technicznych i organizacyjnych z otoczeniem gospodarczym, dzięki czemu podejmują oni racjonalne decyzje w oparciu o zrozumiałą dla niego wiedzę, nie tylko z zakresu teorii.

Dr inż. Aleksander Drzewiecki,
Prezes Zarządu Kolei Śląskich sp. z o.o.