Zarządzanie bezpieczeństwem w transporcie i sytuacjach kryzysowych

Nauka na specjalności zarządzanie bezpieczeństwem w transporcie i sytuacjach kryzysowych przygotowuje studenta do pełnienia roli skutecznego menedżera bezpieczeństwa w pełni wykorzystującego potencjał usługowy firmy transportowej (kolejowej, drogowej, lotniczej, wodnej, centra logistyczne) również w aspekcie postępowania po kryzysie. Studenci poznają tajniki zarządzania bezpieczeństwem w organizacjach transportowych, techniki zarządzania ryzykiem i oceny znaczenia zmiany w systemach transportowych. Zakres merytoryczny studiów obejmuje również wykorzystania Bezzałogowych Statków Powietrznych w sytuacjach kryzysowych. Absolwenci będą przygotowani do uzyskania specjalistycznych certyfikatów (np. Audytora/Pełnomocnika Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem w transporcie, Audytora/Pełnomocnika Systemu Zarządzania Utrzymaniem w transporcie czy Menagera zarządzania ryzykiem w transporcie). Studia organizowane są we współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Absolwent specjalności posiada wiedzę z zakresu

• metod organizacji i zarządzania (w tym zarządzania kryzysowego),
  • podejmowania decyzji kierowniczych,
  • unijnego i krajowego prawodawstwa w zakresie bezpieczeństwa transportu,
  • wymagań dla obowiązkowych i dobrowolnych systemów zarządzania w transporcie,
  • zasad postępowania w sytuacjach kryzysowych i analizy zdarzeń transportowych.

Absolwent specjalności posiada umiejętności w zakresie

• opracowania i wdrożenia systemów zarządzania w przedsiębiorstwach transportowych,
  • opracowania polityki bezpieczeństwa organizacji,
  • analizy rozwoju przedsiębiorstwa w aspekcie bezpieczeństwa,
  • metod i technik zarządzania ryzykiem,
  • audytowania systemów zarządzania
  • wykorzystania BSP w lotach z bez widzialności.

Wybrane przedmioty realizowane w ramach specjalności

• Systemy zarządzania w transporcie
  • Działania intencjonalne - terroryzm
  • Negocjacje i komunikacja w sytuacji kryzysu
  • Kształtowanie postaw i zachowań w sytuacji o charakterze terrorystycznym
  • Organizacja i funkcjonowanie systemów powiadamiania ratunkowego i centrów zarządzania kryzysowego

Absolwenci specjalności zarządzanie bezpieczeństwem w transporcie są merytorycznie przygotowani do podjęcia pracy w charakterze: pełnomocników, menedżerów, kierowników średniego szczebla zarządzania bezpieczeństwem w transporcie i logistyce, samodzielnych przedsiębiorców prowadzących własną działalność transportową, członków zarządu i rad nadzorczych przedsiębiorstw, doradców z dziedziny zarządzania bezpieczeństwem w firmach konsultingowych.

Studia II stopnia Semestr 1 Rata miesięczna Semestr 2 Rata miesięczna Semestr 3 Rata miesięczna Semestr 4 Rata miesięczna

Studia stacjonarne i niestacjonarne 100 zł * 350 zł 440 zł 440 zł 440 zł
Czesne w miesiącach: lipiec, sierpień 220 zł 220 zł 220 zł 220 zł